Srebro za Moičevića, v finalu Simonič in Raušlova, odlično Sašo Stojak

Pretekli konec tedna je v Rušah, v izvedbi domačega strelskega društva I. pohorski bataljon, potekalo tradicionalno, že 18. dvodnevno mednarodno tekmovanje v streljanju z zračnim orožjem. Največje slovensko mednarodno strelsko tekmovanje z zračnim orožjem vsako leto znova pritegne zanimanje številnih najboljših strelcev na svetu, tudi tokrat smo imeli možnost spremljati reprezentančni izbor prepoznavnih strelskih obrazov iz Srbije, Hrvaške, Slovaške in Madžarske, na tekmovanju pa je nastopala tudi strelka iz latinskoameriškega Salvadorja. V Rušah pa se je prvič v sezoni predstavila tudi 40 – članska slovenska izbrana vrsta pod vodstvom izkušenega reprezentančnega trenerja Alojza Mikoliča s pomočniki Andrejo Vlah, Renatom Štermanom in Zlatkom Kostanjevcem. Slovenski strelci so v obeh dnevih skupaj dosegli 11 uvrstitev v finalno osmerico najboljših posameznikov, 5x s pištolo in 6x s puško, z 2. mestom Željka Moičevića pa so osvojili tudi edino slovensko odličje na turnirju. Za primerjavo naj zapišemo, da je v lanski sezoni bilo doseženih 10 finalnih uvrstitev in kar 3 odličja, to pa je tudi glavni razlog, da je vodja slovenske reprezentance Mikolič bil z dosežki slovenskih strelcev manj zadovoljen. V okviru reprezentance so v Rušah nastopali tudi nekateri strelci iz Spodnjega Podravja in sicer: brata Boštjan in Simon Simonič, Kevin Venta in Majda Raušl ter mladinci Jan Šumak, Sašo Stojak ter Ivan Druzovič.

Blizu novega finalnega svetovnega rekorda članic s pištolo
Najbolj izstopajoč dosežek prvega dne tekmovanja je zagotovo odličen nastop ormoškega mladinca Jana Šumaka, ki se je, po rezultatskem preboju v Trzinu pretekli vikend, znova uvrstil med finaliste v absolutni članski kategoriji in z lepim dosežkom 592 krogov dosegel celo četrti najboljši rezultat kvalifikacij. Enako kot v Trzinu sta znova s 596 krogi izstopala Moičević in Stefanović, Šumak pa je tudi v finalu pokazal veliko stabilnosti in se z dosežkom 101,6 krogov na koncu uvrstil na odlično 5. mesto. Moičević je zmago, po zelo izenačeni finalni seriji 10 strelov, izgubil šele v zadnjem strelu, ko ga je srbski reprezentant prehitel za šest desetink, na koncu pa je Moičević za zmagovalcem zaostal za vsega dve desetinki. Dosežek sezone je uspel Andražu Dovču, ki se je s 592 krogi in finalom 99,8 krogov uvrstil na 7. mesto ter lepo zaokrožil dobre dosežke slovenskih strelcev. Med člani s pištolo je slavila Damir Mikec s 587 krogi iz kvalifikacij in 98,5 v finalu, zraven treh srbskih in štirih slovaških strelcev pa se je v finale uvrstil tudi Boštjan Simonič, ki je s 575 krogi dosegel svoj drugi najboljši rezultat v sezoni, na koncu pa je skupaj s finalnimi 95,0 krogi tekmovanje končal na 7. mestu. Simon Simonič in Kevin Venta sta s 568 in 565 krogi tekmovanje končala na 16. in 19. mestu. Izstopajoč dosežek prvega dne pa je bil tudi nastop mladega ptujskega strelca Saša Stojaka, ki se je v prvem reprezentančnem nastopu odrezal odlično in si s 563 krogi zagotovil 20. mesto. Juršinski strelci Ludvik Pšajd, Ivan druzovič, Mirko Moleh, Rok Pučko in Gregor Vesenjak so s 563, 554, 553, 543 in 527 krogi tekmovanje končali na 21., 28., 30., 32. in 40. mestu. V ekipnem seštevku so slavili Srbi pred Slovaki in Slovenci, Madžari in Hrvati pa so osvojili 4. in 5. mesto. Za slovensko ekipo, ki je dosegla 1709 krogov so nastopali Boštjan Simonič, Peter Tkalec in Kevin Venta. V ženski pištolski konkurenci je slavila aktualna svetovna prvakinja Zorana Arunović z najboljšim dosežkom celotnega turnirja, s 392 krogi v kvalifikacijah, finalom 100,8 krogov ter skupnimi 492,8 krogi, s čimer je le za 0,7 kroga zaostala za svetovnim rekordom Kitajke Jie Ren! Od Slovenk sta se v finale uvrstili Valerija Kufner, ki je s 373 in 95,5 krogi osvojila 5. mesto ter mladinka Katja Vodeb, ki je dosegla 370 krogov in ponesrečen finale s 83,2 krogov. Favorizirani Slovenki Petra Dobravec in Majda Raušl sta tokrat ostali brez finala s 368 in 365 krogi na 10. in 13. mestu. Med članicami s puško je dobro nastopala tudi Živa Dvoršak, ki je, s 396 krogi v kvalifikacijah in finalom 102,7 krogov, osvojila 5. mesto, najboljše v letošnji sezoni pa se je odrezala druga najboljša slovenska strelka Klavdija Pufič, ki je s 393 krogi osvojila 12. mesto, zmagala je srbska strelka Andrea Arsović s 398 krogi in finalom 103,3.

Mladinka Katja Vodeb najboljša Slovenka s pištolo, znova visoko tudi Dvoršak Živa
V nedeljo so bile slovenske strelke s pištolo znova uvrščene v finale z dvema predstavnicama, zelo uspešno pa lahko ocenimo predvsem nastop mladinke Katje Vodeb, ki je s 376 krogi v kvalifikacijah in finalom 95,0 dosegla 7. rezultat dneva. Ptujčanka Majda Raušl je dobro prespala sobotni neuspeh ter se, s 377 krogi in finalom 93,6 kroga, ravno tako uvrstila v finale ter osvojila končno 8. mesto, še drugič zapored pa je zmagala svetovna prvakinja Zorana Arunović s 383 krogi v kvalifikacijah in 102,3 krogi v finalu. Valerija Kufner je s 373 krogi ponovila dosežek prvega dne in osvojila 10. mesto, sobotne dosežke pa sta izboljšali tudi mladinka Anuša Kovačič s 373 in Petra Dobravec s 370 krogi. Med člani s pištolo tokrat Slovenci v finalu nismo imeli svojega predstavnika, najvišje uvrščen pa je bil Rok Ivanc iz Grosuplja s 568 krogi na 15. mestu, Boštjan Simonič in Kevin Venta sta s 566 in 565 krogi osvojila 17. in 20. mesto, 24. Ludvik Pšajd 559, 26. Simon Simonič 558,  mladinca Sašo Stojak in Ivan Druzovič pa sta s 556 in 527 krogi osvojila 29. in 34. mesto. Med članicami s puško je drugi rezultat kvalifikacij s 398 krogi dosegla Živa Dvoršak, ki pa ji finalna serija s 100,6 krogi ni uspevala najbolje, zaradi česar se je morala zadovoljiti s 6. mestom. Zmagala je Madžarka Ildiko Karmacsi s 397 krogi in finalom 104,8 kroga. Z neverjetno “lahkoto” pa se streljanja v Rušah vsako letno znova loteva Madžarski as Peter Sidi, večkratni evropski in svetovni prvak, ki se je z najboljšim dosežkom iz kvalifikacij s 599 krogi uvrstil kot vodilni v finale, tam pa dodal še 103,8 krogov in zmagal s prednostjo dveh krogov pred hrvaškim zasledovalcem Petrom Goršo s 598 krogi in finalom 102,8. Med slovenskimi strelci je najboljše streljanje pokazal Željko Moičević, ki je s 592 krogi in finalom 102,3 krogov tekmovanje končal na 7. mestu, ormoški mladinec Jan Šumak pa je v Rušah še tretjič presegel normo 588 krogov, osvojil je 19. mesto s 588 krogi, in si dokončno zagotovil nastop na EP z zračnim orožjem na Finskem.

Znani prvi udeleženci EP na Finskem
Po dveh preizkušnjah v Rušah je tako padla prva odločitev o udeležencih evropskega prvenstva z zračnim orožjem na Finskem. Med člani s puško sta si mesto v slovenski izbrani vrsti zagotovila Željko Moičević in Živa Dvoršak, med mladinci s puško je to uspelo Janu Šumaku, med mladinkami Nini Juvan, Špeli Mihalič in Živi Muhič ter med mladinkami s pištolo Katji Vodeb. Lista udeležencev pa še ni dokončna, saj lahko po turnirju v Münchnu še pride do kakšne spremembe oziroma povečanja ekipe. Kriteriji: člani puška: 593, članice puška 395, mladinci puška 588, mladinke puška 392, člani pištola 578, članice pištola 380, mladinci pištola 566, mladinke pištola 371, kot kriterij se upošteva tudi dobro ekipno povprečje treh strelcev.

Eliminacijska tekma mladincev (kadetov) za Q EYL v Laškem
V okviru mednarodnega tekmovanja v Rušah pa je potekalo še dodatno eliminacijsko tekmovanje najboljših slovenskih kadetov z zračnim orožjem, stari med 14 in 18 letom, ki si poskušajo zagotoviti nastop na kvalifikacijskem turnirju zahodne skupine Evropske mladinske lige (Q EYL), ki bo med 4. in 6. majem potekal v organizaciji Strelske zveze Slovenije v Laškem. Gre za izborni postopek najboljših dosežkov slovenskih strelcev v obeh disciplinah, s puško in pištolo, ki se potegujejo za eno izmed treh prostih mest v kvalifikacijah s konkurenti iz 19 držav zahodne skupine. Glede na dosežke slovenske “proevropsko” orientirane mladine v Rušah lahko z optimizmom pričakujemo uspešno kvalifikacijo pištolske ekipe, ki je, v postavi Sašo Stojak 374, Anuša Kovačič 368 in Ivan Druzovič 367 krogov, dosegla 1109 krogov, med tem ko bo po vsej verjetnosti dosežki strelcev s puško in celotne ekipe s 1155 krogi, za katero so nastopali Klavdija Jerovšek 389, Tadej Žalik 385 in Aleš Pernat 381 krogov, kljub dobrim osebnim dosežkom nekaterih posameznikov, prenizki. Skupni rezultati vseh eliminacijskih tekmovanj in dosežki ostalih zahodnoevropskih reprezentanc bodo znani najkasneje v drugi polovici marca.
Strelska karavana se bo prihodnji konec tedna mudila v Ormožu na 4. turnirju članske 1.A in 1.B DL ter mladinskih, kadetskih in pionirskih tekmovanj, od 25. - 28. januarja pa odhaja slovenska izbrana vrsta v München, kjer bo potekal največji mednarodni turnir z zračnim orožjem na svetu.