3. OKT Trzin

Odlični mladinci s pištolo, Moičević in Dvoršakova

V soboto je v Trzinu potekalo 3. odprto kontrolno tekmovanje SZS za sestavo državne reprezentance, ki se bo naslednji konec tedna nastopila na dvodnevnem mednarodnem tekmovanju v Rušah in konec meseca januarja še v Münchnu na generalki pred začetkom EP z zračnim orožjem na Finskem. Tekmovanje v Trzinu pa je tekmovalcem služilo tudi za doseganje norm ter kvalificiranje na EP.
V kategoriji članov z zračno pištolo je zmagal, na tekmovanje povabljeni srbski olimpijec, Damir Mikec, ki je dosegel izjemnih 588 krogov in slavil s skoraj 20 krogi prednosti pred najboljšim slovenskim tekmovalcem Petrom Tkalcem s 569 krogi na 2. mestu in Boštjanom Simoničem s 568 krogi na 3. mestu. Visoko, na 4. in 6. mesto, sta bila uvrščena tudi Simon Simonič in Kevin Venta, ki sta dosegla 567 in 564 krogov, še boljše pa je do zadnje serije kazalo predvsem mlademu Venti, ki se je s povprečnim rezultatom čez celotno tekmovanje gibal na 570 krogih, v zadnji seriji pa je dosegel le 89 krogov in se moral sprijazniti s 6. mestom. Med članicami s pištolo je s 370 krogi slavila Petra Dobravec iz Železnikov, ptujska strelka Majda Raušl pa je tokrat pokazala skromno predstavo in se s 368 krogi uvrstila na 2. mesto, druga Ptujčanka Mateja Pešaković je s 353 krogi tekmovanje končala na 6. mestu. Veliko pozitivno presenečenje pa so nam tokrat pripravili slovenski mladinci s pištolo, najboljši med njimi, sevniški strelec Klemen Juvan, pa je s 571 krogi postavil celo najboljši rezultat dneva vseh slovenskih strelcev s pištolo. Juvanu pa sta zelo dobro sledila tudi Kamničan Rožle Repič, ki je s 563 krogi osvojil 2. mesto in Ptujčan Sašo Stojak (še kadet!), ki je s 562 krogi postavil svoj najboljši dosežek v letošnji sezoni. Če bi šlo za ekipno tekmovanje slovenske reprezentance bi omenjeni trije tekmovalci za več kot 10 krogov presegli tudi slovenski državni rekord, kar je odlična napoved pred MT v Rušah. V Trzinu so nastopali tudi trije juršinski strelci, ki so v postavi Ivan Druzovič, Gregor Vesenjak in David Kekec s 537, 523 in 500 krogi osvojili 3., 5. in 9. mesto, miklavški strelec Žan Mir pa je s 519 krogi osvojil 7. mesto. Zelo dobro pa sta se odrezali tudi mladinki Katja Vodeb iz Liboj, ki je slavila s 372 krogi in Sevničanka Anuša Kovačič, ki je s 370 krogi osvojila 2. mesto.
V drugi disciplini, s standardno zračno puško, je nastop sezone uspel grosupeljskemu strelcu Željku Moičeviću, ki je zmagal z odličnim rezultatom 598 krogov in potrdil dobro formo iz treningov, ki pa mu je v letošnji sezoni nikakor ni uspevalo prenesti na tekmovanja. Najboljšemu slovenskemu strelcu z zračno puško v zadnjih letih, ki se je oktobra 2011 preselil v Beograd in tam trenira pod okriljem strelsko zelo trofejne družine Maksimović, se bo kot kaže posrečilo formo ujeti še pravi čas pred odločilnim EP, kjer si želi predvsem priboriti kvoto za olimpijske igre v Londonu. Dober nastop je uspel tudi Rajmondu Debevcu, ki je s 593 krogi osvojil 2. mesto, podobno uspešen pa je bil tudi Robert Markoja, ki pa je v zadnji seriji s 95 krogi zapravil odlično izhodišče in na koncu s 591 krogi osvojil 3. mesto. 16. mesto Uroš Mohorko 575 krogov. Z enako realnim ciljem kot Moičević pa bo v Londonu nastopala tudi Živa Dvoršak, ki je še šestič v letošnji sezoni ponovila izjemen dosežek 399 krogov in znova prepričljivo slavila. Drugo mesto je osvojila salvadorska strelka Melissa Mikec s 394 krogi, enak dosežek pa je uspel tudi Kamničanki Kaji Repič. Klavdija Pufič je dosegla 386 krogov in osvojila 8. mesto. Med zelo uspešne tekmovalce kontrolke v Trzinu pa lahko štejemo tudi ormoškega strelca Jana Šumaka, zmagovalca med mladinci s puško z lepim dosežkom 586 krogov. Izjemno streljanje pa je uspevalo tudi kidričevskemu kadetu Alešu Pernatu, ki je v “mali seriji” na 40 strelov postavil svoj nov osebni rekord s 388 krogi. Med mladinkami je Petra Vernik s 377 krogi osvojila 9. mesto, Teja Sagadin je s 367 krogi osvojila 16. mesto, zmagala pa je tišinska strelka Špela Mihalič s 394 krogi.

MT Trzin – 16. skirca Borisa Paternosta

Ormožan Jan Šumak do prve norme za EP na Finskem

Preteklo nedeljo, torej drugi dan strelskih tekmovanj v Trzinu, je potekal še tradicionalni mednarodni turnir – za 16. skirco Borisa Paternosta. Na tekmovanju se je zbralo več kot 200 strelcev iz 7 držav, ki so pokazali nekaj odličnih predstav, tako s puško kot s pištolo.
Prav vse prisotne pa je najbolj razveselil ormoški strelec Kovinarja Jan Šumak, ki je v absolutni članski kategoriji s puško dosegel zase rekordnih 592 krogov in se s tretjim rezultatom kvalifikacij prebil v finale! Višji rezultat, 596 krogov, sta dosegla samo slovenski in srbski reprezentant Željko Moičević ter Milutin Stefanović, ki sta s solidno prednostjo 4 krogov pred zasledovalci na koncu odločila tudi zmagovalca prestižnega finalnega streljanja. Z najboljšo finalno serijo 103,7 krogov je zmagal Stefanović, Jan Šumak pa je z izjemo 5 strela, kjer je zadel 8,6 krogov, briljiral in se s samimi deseticami, končnim seštevkom finala 102,0 krogov in skupnim rezultatom 694,0 krogov obdržal visoko na tretjem mestu ter dosegel rezultat svoje kariere. Da gre za resnično odličen dosežek mladega Šumaka, ki ima še status mladinca, povejo imena njegovih sotekmovalcev v finalu, ki so zaostali: bosanski olimpijec Nedžad Fazlija, bodoči hrvaški olimpijec Bojan Đurković, slovenska reprezentanta Grega Potočnik ter veliki Rajmond Debevec. S dosežkom 592 krogov pa je Šumak v letošnji sezoni kot prvi mladinec dosegel tudi prvo normo za nastop na EP na Finskem. Velik up ormoškega strelstva svoje letošnje rezultate vztrajno izboljšuje iz tekme v tekmo, reprezentančno sezono je začel na 1. kontrolki s 581 krogi, nadaljeval v Zagrebu s 583 krogi, na Ptuju na 2.OKT je dosegel 584, v soboto v Trzinu na 3.OKT 586 krogov in v nedeljo že 592 krogov. Stopnjevanje rezultatov kaže, da Šumak počasi in z vztrajnostjo prihaja v pravo formo pred reprezentančnim vrhuncem sezone z zračnim orožjem v Rušah, Münchnu in na Finskem. S tehničnimi težavami svojega sprožilca se je ukvarjal Robert Markoja in s skromnim rezultatom 585 krogov osvojil 11. mesto, solidno je nastopal strelec Tovarne sladkorja Ormož, Boris Hergula, ki je s 580 krogi osvojil 22. mesto, Uroš Mohorko in Tadej Horvat sta s 577 in 576 krogi pristala na 28. in 30. mestu, zelo dobro streljanje pa je tudi drugi dan pokazal kidričevski kadet Aleš Pernat, ki je s 574 krogi osvojil 33. mesto. V ženski konkurenci, kjer tokrat ni nastopala naša najboljša strelka Živa Dvoršak, ki se je mudila v Nemčiji na tekmovanju v Bundesligi in dosegla dvakrat po 396 krogov, je pričakovano slavila varaždinska strelka Tanja Perec in v finalu, impresivno s 104,9 krogi premagala, bronasto olimpijko iz Pekinga in svojo reprezentančno kolegico Snježano Pejčić, ki je v finalu dosegla le 100,9 krogov, v kvalifikacijah pa 396 krogov. Najboljša Slovenka in edina v finalu je bila Nina Juvan, ki je s 393 krogi in finalom 98,6 krogov osvojila 8. mesto. Klavdija Pufič je s 390 krogi osvojila 11. mesto, Vesna Mele in Teja Sagadin pa sta s 372 in 371 krogi tekmovanje končali na 32. in 33. mestu. Odlično pa se je izkazal Jan Šumak tudi v kombinatornem superfinalu moških in žensk, kjer je dosegel 103,0 krogov in znova osvojil 3. mesto! Zmagala je Tanja Perec s 103,8 pred Stefanovičem s 103,1, Moičević je osvojil 4. mesto s 102,5 krogi.
Podobno uspešno streljanje kot Šumaku na puški pa je s pištolo uspevalo miklavškemu strelcu Aleksandru Ciglariču, ki je po daljšem času znova opozoril nase na kakšnem večjem tekmovanju in z dobrim dosežkom 575 krogov ter finalom 97,3 osvojil odlično 3. mesto. Zmagal je srbski olimpijec Damir Mikec s 583 krogi in finalom 101,8 kroga, v finale pa sta se zraven Ciglariča uvrstila še Peter Tkalec, ki je s 573 krogi in finalom 98,0 osvojil 5. mesto, Boštjan Simonič 6. mesto, s 573 krogi in finalom 96,8, ter 7. mesto še mladinec Klemen Juvan 572 krogi in finalom 97,4 krogov. Ciglariču je po kvalifikacijah kazalo še bolje, saj je dosegel drugi najboljši rezultat, v finalu pa moral premoč priznati odličnemu hrvaškemu mladincu Anteju Krištu, ki se je s 570 krogi komajda prebil iz kvalifikacij, nato pa zablestel v finalu s 102,7 krogi in nadoknadil velik zaostanek ter na koncu prehitel celo Ciglariča, v odločilnem 10 strelu za pičle 4 desetinke. V zadnjem strelu je Ciglarič naredil veliko napako, zadel je le 8,6, in zapravil zajetno prednost 1,6 kroga po tem ko je splitski strelec Dalmacijecementa v zadnjem strelu zadel 10,6 kroga. Dobro je nastopal tudi Kevin Venta, ki je s 567 krogi osvojil 10. mesto, visoko na 14. mesto pa se je uvrstil tudi Ptujčan Matija Potočnik s 562 krogi. 33. Miran Miholič 549, 34. Robert Šimenko 549, 37. Zlatko Kostanjevec 547, 39. Ivan Druzovič 545, 40. Alojz Trstenjak 543, 41. Uroš Mohorko 542, 51. Boris Hergula 530, 53. Gregor Vesenjak 528, 54. David Kekec 525 krogov. V ekipnem seštevku je slavila rečiška ekipa Dušana Poženela s 1699 krogi, pred miklavško ekipo Jožeta Kerenčiča s 1697 krogi, 6. mesto so osvojili Ptujčani 1658, 11. SD Juršinci 1598 krogov. V ženski konkurenci s pištolo je zmagala zagrebška strelka Vlatka Pervan s 377 krogi in finalom 98,9 krogov, 2. mesto je osvojila najboljša Slovenka Petra Dobravec s 375 krogi in finalom 96,8, ptujska strelka Majda Raušl se je, po skromnem sobotnem nastopu s 368 krogi, tokrat odrezala bistveno bolje, s 375 krogi je držala tretji rezultat kvalifikacij, v finalu pa je z 92,7 krogi nazadovala iz drugega na šesto mesto. V finale se je prebila tudi Romana Prelec in s 371 krogi ter finalom 94,3 krogi osvojila 7. mesto. Druga ptujska strelka Mateja Pešaković je s 341 krogi osvojila 19. mesto, Vesna Mele pa je s 336 krogi pristala na 21. mestu. V kombinatornem superfinalu moških in žensk s pištolo je zmagal Damir Mikec z neverjetnimi 103,1 krogi, odlično 2. mesto pa je z 99,1 krogi osvojil Aleksander Ciglarič.